A nő származása úttörő munka, amely elsőként érvel amellett, hogy a nő evolúciós szerepe éppoly meghatározó fontosságú, mint a férfié.
A Teremtés könyve szerint Isten először a férfit alkotta meg. Az asszony megkésett kis ötlet volt; leginkább az Úr nyájas gesztusa a férfi felé.
A nő származása úttörő munka, amely elsőként érvel amellett, hogy a nő evolúciós szerepe éppoly meghatározó fontosságú, mint a férfié.
A Teremtés könyve szerint Isten először a férfit alkotta meg. Az asszony megkésett kis ötlet volt; leginkább az Úr nyájas gesztusa a férfi felé. Aztán vagy kétezer éven át a Szentírásnak ezzel a részével igyekeztek magyarázni és indokolni a nő alávetettségét és állítólagos alacsonyabbrendűségét, azt állítva, hogy csupán másolat, s még csak nem is a legtökéletesebb. Hiszen nem minden tekintetben olyan, mint a férfi; aligha sorolható a Mindenható legsikerültebb alkotásai közé.
Charles Darwin Az ember származásában egészen más felfogásban írt fajunk eredetéről, hiszen ő a legkevésbé sem gondolta, hogy a nő valamiféle megkésett ötlet lenne; számára nyilvánvaló volt, hogy a női nem legalábbis egyidős a férfival. Az ember származása megjelenésének áttörést kellett volna előidéznie a nemek társadalmi kapcsolatában – de nem így történt. A férfiak szinte azonnal hozzáláttak a nagyon is ínyükre való elfoglaltsághoz, hogy vadonatúj okfejtésekkel igazolják a nők nyilvánvaló alsóbbrendűségét és megmásíthatatlan alávetettségét – azóta is töretlen kedvvel végzik ezt az emelkedett feladatot. A teológia helyett a biológia, az etológia és a primatológia eszköztárát vetik be annak érdekében, hogy eljussanak – mindig ugyanoda.
Részletek a könyvből
Elaine Morgan (1920–2013) televíziós sorozatok szerzőjeként volt ismert, amíg 1972-ben meg nem jelent és nem lett nemzetközi könyvsiker A nő származása. Ezután tíz évet töltött az emberi evolúció tanulmányozásával, s 1982-ben (magyarul 2017-ben) napvilágot látott A vízimajom elmélet című munkája, amely világszerte számos kutató és tudós elismerő támogatását nyerte el.