A rendszerváltoztatás előtti Magyarország a szocialista blokk többi országával együtt jelentős lemaradásban volt a nyugati, tőkés országok, különösen az Amerikai Egyesült Államok technológiai szintjéhez képest. A magyar állambiztonsági szervek, illetve a pártvezetés ezt a lemaradást gyakran illegális módon, az ipari hírszerzés segítségével próbálta meg csökkenteni.
Mint azt a könyvben operatív szinten is bemutatom: a magyar és az amerikai titkosszolgálat folyamatosan dolgozott az ipari és tudományos hírszerzésen, illetve elhárításon. Ebben a harcban pedig mindkét félnek voltak sikerei és kudarcai.
Ezen események kölcsönhatásai pártpolitikai, diplomáciai, titkosszolgálati, tudományos és emberi dimenziókban is bemutatásra kerülnek. A titkosszolgálati munka és a külügyi-diplomáciai tevékenység nem öncélú játék volt: komoly tudományos, gazdasági és politikai érdekeket szolgáltak. Ezek mögött azonban ott voltak az emberi sorsok, évtizedes börtönbüntetésekkel, disszidálásokkal, megtört karrierekkel, ellehetetlenített innovációkkal.