Egy rendkívül izgalmas pályát befutó szovjet-orosz író különleges művét ajánljuk az olvasó figyelmébe. Jégtörőhajó-mérnök, többek között részt vesz a legendás sarkvidéki expedíciós, később Lenin névre keresztelt jégtörő tervezésében, ám pályát változtatva a modern próza egyik legeredetibb alkotója lesz, s remekművel írja be magát az orosz-szovjet és a világirodalom történetébe. Ifjúkorától tagja a bolsevik pártnak, letartóztatják, száműzik, illegalitásba menekül. Végigélve a forradalom és a polgárháború vérzivataros esztendeit alkotóvá érik.
Fő művében az Orwell 1984-ét évtizedekkel megelőző regényben, a MI-ben felvázolja annak a totalitárius zsarnok államnak a képét, amely később több változatban megismétlődik a történelem során, és még ma is létezik. A szerző nem alkuszik, ám vitathatatlan írói tehetsége, amit kortársai rendre elismernek, megmenti a biztos börtöntől és talán a haláltól is.
Korszakos regénye ugyanis előbb jelenik meg külföldön angolul, majd csehből visszafordítva franciául, mint eredeti nyelvén, és írójának menekülnie kell. Gorkij közbenjárására elutazhat külföldre, hogy elkülönülve a korábbi emigráció tagjaitól megmaradjon szovjet állampolgárnak. Az emigráció keserű kenyere nem tesz jót művészetének. Igaz, Gorkij színművéből az Éjjeli menedékhelyből filmforgatókönyvet ír, amit a híres francia filmrendező, Jean Renoir Jan Gabin főszereplésével visz filmszalagra, és 1936-ban az év filmje lesz, de a nagy mű teljesítményét már nem tudja megismételni.
Zamjatyin regénye, megkésve, ám élményszerűségéből és izgalmasságából nem veszítve csak a peresztrojka idején, 1988-ban juthatott el a szovjet olvasókhoz. Ez magyarul már a harmadik kiadása Földeák Iván 1990-ben műfordítói díjjal jutalmazott átültetésében.