A Megtanulok latinul nehezen meghatározható mufajú könyv: egy igen eredeti felfogásban megírt nyelvkönyvnek és egy nagy ívu kultúrtörténeti esszének az ötvözése.
Révay József (1881?1970), a római kultúra és a latin nyelv kiváló ismeroje egy igen praktikus alaphelyzetbol indul ki: maga elé képzel egy középkorú férfit, aki hajdanán tanult ugyan latinul, de már mindent elfelejtett, ám úgy érzi, muveltsége nem lehet teljes némi latintudás nélkül. Az így elképzelt olvasót a szerzo ?barátomnak? szólítja, tegezi, s szellemes csevegésbe kezd vele a latin nyelvrol és az ókori római kultúráról, mintha meghitt társaságban lenne.
A szerzo mindenekelott sikerélményt nyújt olvasójának: a köznyelvben általánosan használt nemzetközi szavak és latin eredetu jövevényszavak csokorba gyujtésével bebizonyítja, hogy valójában már több száz latin szót ismerünk, anélkül hogy egyáltalán nekiláttunk volna a tanulásnak?
Egy kis tanulás után pedig örömmel nyugtázhatjuk, hogy pontosan értünk egy csomó latin szállóigét, s teljes sorokat eddig elérhetetlennek hitt latin költok és írók muveibol.