Perlaky Lajos ebben a könyvében a francia múlt egyik legragyogóbb diplomatájának, Mazarinnek portréját festi meg, a kolostorinasból Franciaország szuverénjéé lett bíboros diktátorét, aki római simulékonysággal és nápolyi ravaszsággal hajtja végre XIV. Lajos napkirályságának kiépítését.
Mazarin kardinális élettörténete (aki nem volt pap, csak Róma bíborával díszített államférfiú) magában véve is kész és kerek regény. Perlaky drámai képekben bontakoztatja ki a kor és a környezet hatalmas gobelinné szítt hátterébol a nagy barokk bíboros alakját, izgalmas feszültségu jelenetekben mutatva be a Fronde harcait, a párizsi barikádok napját, a nápolyi lázadást, az angol forradalmat, az egész mazarini kor lényegét, mely elbuvölo korkompozícióvá bovül mesteri tolla alatt.
Mazarinen, a politikuson kívül azonban van egy másik Mazarin is: a mugyujto, a színházi és társasági élet szerelmese, a hangsúlyozott barokk pompa élvezoje, az olasz opera meghonosítója: Mazarin az életmuvészet francia Petroniusa.
Perlaky a mélylélektan modern módszereivel izgalmas dokumentum sorozatban mutatja be Mazarint, hogy végigkísérve e páratlanul színes életzuhatag fordulóin elénk tárja ennek az élethez görcsösen ragaszkodó nagy embernek végnapjait, legendaszeruvé vált halálát.
Az esszéíró éleslátása, a riporteri leírókészség és a biográfus kortörténeti felkészültsége jellemzi könyvét.