Komjáthy István, a Mondák könyve szerzője ezúttal a magyar reneszánsz korszakába kalauzolja el olvasóit. Jelen kötet, amely több évtizedes kutató- és gyűjtőmunka eredménye, nem csupán a magyar kultúra közkincsévé vált Mátyás-történeteket tartalmazza, hanem a kevéssé ismert, eddig fel nem dolgozott adomákat és anekdotákat is.
Komjáthy István, a Mondák könyve szerzője ezúttal a magyar reneszánsz korszakába kalauzolja el olvasóit. Jelen kötet, amely több évtizedes kutató- és gyűjtőmunka eredménye, nem csupán a magyar kultúra közkincsévé vált Mátyás-történeteket tartalmazza, hanem a kevéssé ismert, eddig fel nem dolgozott adomákat és anekdotákat is. A másfél száz történetből kirakott mozaik hiteles és hű képet ad Mátyás királyról, arról a történelmi személyről, akinek életéről, tetteiről a legtöbb magyar monda született.
Nemzedékek nőttek fel Komjáthy István történelmi mondáin. A népszerű szerző hagyatékában maradt fenn a jelen kötet kézirata, amely minden eddigi gyűjteménynél változatosabb mesekincset tartalmaz. A közkedvelt királyról már saját korában is születtek anekdoták, dicsőítő énekek, amelyek az évszázadok során tovább gyarapodtak. Heltai Gáspár volt az első, aki Antonio Bonfini krónikájának fordításakor felismerte, hogy Mátyásról a történeti anekdoták mellett számtalan monda is él, és ezek – bár az előzőeknél kevésbé hitelesek – mégis legalább annyira fontosak. Komjáthy István is hasonló felismerésre jutott, ezért minden létező fellelhető forrást kiaknázott, amikor összeállította ezt a népi és irodalmi mondákat tartalmazó kötetet. Munkája során a folklórból és a későbbi korok gyűjtőinek műveiből egyaránt merített, így jöhetett létre 2002-ben ez a hiánypótló, teljességre törekvő alkotás, amely a szomszédos népek magyar vonatkozású mondáiból is ízelítőt ad.