Hogyan segíthet a mindfulness, azaz a tudatos jelenlét gyakorlása a rákkal való megküzdésben? Fel tudjuk-e használni elménk erejét úgy, hogy az támogassa gyógyulásunkat azokban a pillanatokban, amikor elveszni látszunk a gondolataink, aggodalmaink vagy egy zavaros jövőkép útvesztőjében?
Hosszú évek kutatásai arra mutatnak rá, hogy ha a stresszt és nyugtalanító érzéseinket kordában tudjuk tartani magunkban, és ezáltal mentálisan felkészülünk az embert próbáló kezelésekre és a nehéz helyzetekre, akkor javíthatunk életminőségünkön, és a gyógyulásunk folyamatának is aktív részesévé válhatunk.
A nyolchetes Tudatos Jelenléten Alapuló Megküzdésprogram Rákbetegeknek (MBCR) segítségével elengedhetjük a félelmeinket és képessé válhatunk arra, hogy kontrolláljuk negatív érzéseinket és tudatosan álljunk hozzá a betegség okozta kellemetlen tünetekhez és mellékhatásokhoz. A program - melynek meditációs és jógagyakorlatait az onkológia területére szakosodott pszichológus szakemberek többezer éves ázsiai bölcseleti hagyományokhoz visszanyúlva hozták létre -, a tudatos jelenlét különböző formáinak kiépülését segíti elő. A rendszeres gyakorlás számos más betegségtípusban is jótékony hatást eredményezhet, harmonizáló, kiegyensúlyozó hatással bír, javítja, oldja a stressz káros hatásait, csökkenti a fájdalomtüneteket, segíti az érzelemszabályozást, a megküzdést, képes jótékony változást létrehozni az agyi struktúrákban és javítja az immunrendszer működését. És ami talán még fontosabb: segít visszatalálni a jelenbe, az itt és mostba, valamint belső középpontunkhoz, az önvalónkhoz. Ezáltal hozzájárulhat ahhoz a betegség nyomán elindult mély, belső transzformációhoz, melynek eredménye akár a teljes gyógyulás is lehet.