Nincs engedélyezve a javascript.
Derkovits Gyula

Derkovits Gyula
(E-könyv)

Az e-könyv a Kossuth Kiadó által nyomtatásban megjelentetett nagysikeru A magyar festészet mesterei címu sorozat azonos címu kötetének szöveganyagát tartalmazza, az illusztrációk nélkül.
Szállítás:
Azonnal
Elérhető nálunk:
.ePub formátumban
Eredeti ár:
690 ,-

Árakkal kapcsolatos információk:

Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes ár
Előrendelői ár: a megjelenéshez kapcsolódó, előrendelőknek járó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb ára ezen a weboldalon
Aktuális ár: a vásárláskor fizetendő ár
Tervezett ár: előkészületben lévő termék tervezett könyvesbolti ára, tájékoztató jellegű, nem minősül ajánlattételnek
Kötött ár: a terméknek az Árkötöttségi törvény alapján meghatározott legalacsonyabb eladási ára, melyből további kedvezmény nem adható.

Adatok
Raktári kód:
138127
ISBN:
9789630963015
EAN:
9789630963015
Gyártó kód:
5112
Megjelenés:
2010.
Oldalszám:
80
Nyelv:
magyar
Az e-könyv a Kossuth Kiadó által nyomtatásban megjelentetett nagysikeru A magyar festészet mesterei címu sorozat azonos címu kötetének szöveganyagát tartalmazza, az illusztrációk nélkül. Derkovits Gyula (1894-1934) Derkovits 1927-ben megfestett, s még az esztendo oszén, az Ernst Múzeum csoportkiállításán közönség elé tárt kettos portréja a 20. századi magyar festészet egyik legjelentosebb önarcképe. E szokatlanul nagy méretu, szimbolikus utalásokban gazdag kompozíció egyszerre összefoglaló és programadó alkotás: egy alig 33 éves muvész vászonra álmodott önéletrajza. A festmény szuk, látványelemektol szinte roskadozó terében Derkovits felsorakoztatja saját, külvilágtól elzárt univerzumának legfontosabb szereploit. Az elotérben, a formák merész átvágásával a festo feleségének elnyúló alakja tunik fel: lágy ritmusával, vízszintes hangsúlyaival a nyugalom természetes gondtalanságát sugallja. Ebbol az egyszerre szimbolikus és valóságos alapból, az alkotó munka lelki és fizikai támaszából emelkedik ki Derkovits alakja, a passzív, körülölelo noi princípium cselekvo eroktol átjárt párja. Kettejük sajátos kapcsolatáról, az otthon világának zárványként létezo hangulatáról a festo özvegyének visszaemlékezéseibol tudhatunk meg fontos részleteket. A Mi ketten könyvlapjain szavakba öntve fogalmazódik meg mindaz, amit az Önarckép a festészet eszközeivel tár a nézo elé. Derkovits és Viki mikrovilágában a hagyományos férfi és no közötti kapcsolatot fontos árnyalatokkal színezte át a két ember között kialakult mester és modellje, sot mester és segédje reláció is. A festo és a nyitott könyv lapjai fölé hajló felesége körül az ellenséges külvilág, a fenyegeto Utca agresszív eroitol megvédo Otthon tárgyi szereploi vonulnak fel. Valamennyi kellék szimbolikus utalások hordozójaként foglalja el helyét a muvész alakja körül. A paletta, az ecset és a vakrámára felfeszített vászon az alkotómunka mindennapi eszközei és jelképei, a jelen attribútumai, míg a háttérben magasodó hangsúlyos, biedermeier szekrény s a tetején piheno gyalu a múlt tárgyi emlékei. Az utóbbi jelenléte nem pusztán az asztalosként eltöltött ifjúi évekre utal, de észrevétlenül a kompozíció asszociációs terébe emeli József és Mária magasztos történetét.
Vélemények
 
Hírek