?Mi e könyvnek a célja?
Végigvezetni az olvasót a magyar történelem kevésbbé ismert, járatlan ösvényein. Eléje teríteni a magyar népnek, a föld népének ezer esztendos történetét, hol jobbra, hol rosszabbra forduló állapotát, végigvezetni a törekvések, küzdelmek ezer esztendos utján, amely törekvéseknek, küzdelmeknek hol nyílt, hol rejtegetett célja ez volt: szabadság, egyenloség, testvériség. (...) A föld népének a nemességgel való viszonya, a népnek állapota s küzdelme a szabadulásért: ez húzódik végig könyvemen. (...)
,A második kötet a most élo népet rajzolja: a bölcsotol a sírig. Végig kisérem a népet a szó való értelmében, születésétol haláláig. A fészekrakáson: a házépítésen kezdem. Hogyan építi házát a magyar ember? Mik a nevezetesebb külömbségek e tekintetben az ország különbözo vidékein? Mint fejlodött az építkezés az idok során?
Aztán jön a családi élet megalapítása. Az ezzel kapcsolatos lakodalmi szokások. A gyermek ápolása, nevelése. A gyermek iskolába kerül. Milyen a falusi iskola? Milyen volt régen, milyen ma? A nép nyelve általában s tájak szerint. A nép hite, vallása. Költészete. A nép ruházkodása, viselete, a nevezetesebb eltérések.
A katonaélet: régen és most. A katonaságból haza kerul a legény: kezdodik a gazdaság. Milyen az a magyar paraszt-gazdaság? Elvezetem az olvasót a pusztára, az erdore. Az alföldi magyar tanyájára s a székely sovány, keskeny földjére. Külön helyet követel a pásztor élet. És a magyar halász. S a magyar mesterember.
(...)
Nagy útra viszem az olvasót, aki velem tart, de hiszem, hogy ? ha csak könyvemnek hose, a nép iránt való eros szeretetemben túl nem becsültem eromet ? utunk nemcsak nagy, hanem érdekes és tanulságos is leszen.?