Mándy Iván a második világháború utáni magyar irodalom kiemelkedő novellistája, olyan alapművek szerzője, mint a Kulikabát, az Egyérintő vagy a Lány az uszodából. Életműve a regények, hangjátékok terén szintén kiteljesedett, még ha ezekre kevesebb figyelem irányul is. Bár már szűk három évtized eltelt halála óta, mindeddig nem született róla életrajzi monográfia - ezt a hiányt pótolja a Csak hagyjanak békén. Mándy Iván élete és pályája.
Mándy prózájában sok minden a gyerekkorából és főként az apja melletti tapasztalataiból következett. Pályáját - miként jó néhány újholdas társáét - ideiglenesen megtörte a kommunista politikai fordulat. Először jobbára átíráskötetekkel jelentkezett, majd egyre ígéretesebb novellistaként megkapta a Baumgarten-díjat, hogy aztán a Rákosi-években mellőzzék, és csak jóval az előadói, társszerzői munkák után érkezzen el számára újra a szélesebb körű elismerés.
Darvasi Ferenc könyve közli több tucat kötetben még publikálatlan, főként korai Mándy-kispróza folyóiratbeli megjelenési adatait, követi a művek recepciótörténetét, árnyalja a szerző kapcsolatrendszerét és munkáinak forrásvidékét, és arra is kitér, hogy mely időszakokban és mennyire volt pálya széli írónak tekinthető.