Nincs engedélyezve a javascript.

Ki a hűtlen?

Mi inspirálta Önt, hogy megírja ezt a történetet?

Hiszem, hogy minden gyermek alapvető joga szerető és stabil családi környezetbe születni, ahol szülei egyformán és örömmel várják az érkezését. Sajnos ez nem mindig van így, előfordul, hogy az egyik fél, könyvem esetében a nő, a férfi akarata ellenére, bizalmával visszaélve, őt manipulálva esik teherbe. Gondolom nem szükséges elmondanom ez mennyire káros az így fogant gyermekek számára, mennyire megpecsételi a sorsukat. Ahogy Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című könyvében is ír róla, egész életünket befolyásolja a gyermekkorunk, az ott tapasztalt minták, és hogy ezek hogyan ívelnek akár generációkon is át.

Arra valószínűleg nem sokan gondolnak, hogy ez milyen hatással lehet az akaratuk ellenére apává vált férfiakra, vagy akár fiúkra, hisz ez sajnos bármelyik korban előfordulhat, és a hűtlenség sem előfeltétele. Természetesen egy férfi is tehet azért, hogy ez ne történhessen meg, de ahogy a könyvemben is írom, a bizalom minden kapcsolat alapja, és ha bármelyik fél tisztán és érthetően kinyilvánítja, hogy nem szeretne szülővé válni, a másiknak ezt kötelessége tiszteletben tartani.

A valóság inspirálta könyvem főszereplőjét, Dávidot, nem illette meg ez a jog. A szeretője azzal a céllal, hogy egy közös gyermekkel őt megtartsa, hazudott neki arról, hogy fogamzásgátlót szed és ennek a tragikus következményeit ismerheti meg az olvasó.

Bízom abban, hogy a könyv sok embert elgondolkodtat, és sokunknak tanulsággal szolgál. Ha akár egy gyermeket is sikerül megmenteni attól, hogy eszközként legyen használva a felnőttek játszmáiban, már megérte megírnom.

A könyvben bemutatott érzelmi konfliktusok mennyiben merítenek személyes tapasztalatokból?

A könyv cselekménye valós történeten alapul, fikciós elemekkel társítva. A regény szereplőinek nevét, a helyszíneket és egyéb körülményeket megváltoztattam, így mindennemű egyezésük a valósággal csupán a véletlen műve. Több hasonló esettel is találkoztam, ezekből építkeztem, de a személyiségi jogok védelme érdekében nem hozhatom nyilvánosságra, hogy pontosan mi, kivel és mikor történt meg, ezért írtam át, színeztem ki a történetet itt-ott. Nyilván előfordulhatnak hasonlóságok a valósággal, a karaktereket többször a hozzám közel álló személyekről mintáztam, de ezek véletlenszerűek.

A lényeg talán nem is az, hogy ez kivel történt meg valójában, hanem az, hogy levonjuk a tanulságot és tudatosabban éljük az életünket, céljainkat egyértelműen határozzuk meg, és a döntéseinket annak mentén hozzuk meg, hogy ezek illeszkednek-e a céljainkhoz.

Milyen kihívásokkal szembesült az írás folyamatában?

Tavaly januárban kezdtem hozzá. Először Öngyilkosság után volt a munkacíme aztán, ahogy a könyv formálódott, úgy lett a regény címe A hűtlen. Három hónap alatt lettem kész vele. Napközben főleg a nappaliban írtam, de ebből adódtak problémák, mivel a feleségem homeofficeban dolgozik otthon, így az alkotáshoz szükséges elmélyülés nem mindig volt biztosított. Legjobban este haladtam, viszont ha nagyon belehúztam az éjszakába, akkor is figyelmeztetett a párom, hogy ideje lefeküdnöm. Az első verziót tehát áprilisban fejeztem be, de véglegesen két átolvasás, és a szerkesztőm, Hollósy Évi észrevételei után ősszel lettem kész. A befejezés azért csúszott át őszre, mert a nyár azzal telt, hogy vártuk, hogy a kiadók reagáljanak az elküldött kéziratra. Sajnos kiderült, hogy az első könyves írókat sehol nem veszik komolyan, még a kéziratot se olvassák el. Egy író barátom mondta, hogy ő egy évet várta arra, hogy az első könyvének kéziratára valaki visszaszóljon. Ahol mégis beleolvastak, ott szerzői hozzájárulással adták volna ki, ami annyit jelent, hogy gyakorlatilag kifizettetik a kiadás teljes költségeit az íróval.

Bár maga a könyv nehéz témákat érint, ennek ellenére az írás könnyen ment. A nehézségek a regény megírása után jöttek, amikor szembesültünk azzal, hogy egy könyvet nem is olyan könnyű megjelentetni.  Végül magánkiadásban adtuk ki, ebben nagy segítségünkre volt a Helyesen magyarul csapata, Mosolygó-Marján Böbe szakmai vezetésével.

Miért választotta a “Hűtlen” címet? Van ennek különleges jelentősége?

Az a különleges jelentősége, hogy Dávid nem egy makulátlan jellem. Azzal, hogy megcsalta a szerelmét a történtek tragikus alakulásáért ő is nagyban felelős. A regényemben arra is keresem a választ, hogy ha az egyik fél átveri a másikat, helyreállítható-e a megrendült bizalom? Meglehet-e bocsátani a megcsalást? A válasz nem egyszerű, mert ahogy az életben, úgy ebben a történetben sem fekete-fehérek a szereplők.

Hogyan kezdett el írással foglalkozni, és milyen szerepet tölt be az életében?

Még gimi alatt írtam egy rémregényt, A szörnyet. Ebben egy veszélyes lény a csatornából feljőve gyilkolta az embereket. A művemet lelkesen mutattam meg a magyartanárnőmnek, akinek meglepetésemre úgy is tetszett, hogy ő inkább a szépirodalmi műveket szerette. Ezen fellelkesedve még egy irodalmi pályázatra is elküldtem a művem. Onnan azonban azzal jött vissza, hogy mivel nem ilyen jellegű írásokat várnak, ezért nem tudják elfogadni a nevezésem. Ennek ellenére elolvasták és bíztattak, hogy írjak sokat és ne adjam fel. A szörny azóta is a fiókomban pihen. A következő próbálkozásomra az egyetem alatt került sor. A tanulás mellett modellkedtem és ennek az életformának az egyik szegmense annyira megfogott, hogy írtam belőle egy kisregényt. Ezt az írást azonban a feleségemen kívül még nem mutattam meg senkinek, így “A szörny” mellé került a fiókba. Aztán elkezdtem televíziós újságíróként dolgozni és a regényírással hosszú évekig nem foglalkoztam többet, de azt a vágyam, hogy egyszer megjelenjen egy könyvem, továbbra sem adtam fel. Majd az élet úgy hozta, hogy tavaly újra neki fogtam az írásnak.  

Mit üzen a regény azoknak, akik hasonló érzelmi terheket cipelnek?

Hálistennek csak kevesen jutnak el az öngyilkosságig egy trauma kapcsán. Viszont a könyvem főszereplője, Dávid az a tipikus korsó, aki addig járt a kútra amíg jól össze nem tört. Bár sokat tett ezért, de a szeretője önző módon felhasználta és rásegítette erre a tragikus útra. Remélem, hogy az olvasóim a könyvem által jobban megértik, mi vihet rá egy embert az öngyilkosságra, hogyan tud beszűkülni a tudatállapot annyira, hogy nem látunk más kiutat csak a halált. Ennek ellenére azt is próbálom szemléltetni, hogy az öngyilkosság semmilyen esetben sem lehet megoldás, és hogy mindig van kiút, és soha nem szégyen segítséget kérni! Továbbá azt is próbálom érzékeltetni, hogy egy élet eldobásával milyen fájdalmat okozhatunk a szeretteinknek, barátainknak, igenis számít a létünk.

A történet Dávid szemszögéből van elmesélve. Miért döntött úgy, hogy egy férfi szemszögéből mutatja be a történetet?

Azért választottam őt, mert azt gondolom, hogy Magyarországon bár tudunk arról, hogy előfordulnak olyan esetek, hogy egy nő kijátszva a partnerét, annak tudta és beleegyezése nélkül esik teherbe - például azt hazudja, hogy szedi a fogamzásgátlót, de valójában nem veszi be -, mégsem beszélünk erről. Azt tapasztalom, hogy ez a téma hazánkban tabusítva van, pedig szerintem mélységesen erkölcstelen, ha az egyik fél, legyen az nő, vagy férfi, egy gyermeket használ fel a másik kijátszására.  

Valódi események ihlették a könyvet. Hogyan befolyásolta ez az írás hangvételét és stílusát?

Ahogy írtam a könyv cselekménye valós történeten alapul, de fikciós elemekkel egészítettem ki. A regény szereplőinek nevét, a helyszíneket és egyéb körülményeket megváltoztattam, így mindennemű egyezésük a valósággal csupán a véletlen műve.

Mivel a regény magját valós, drámai események ihlették, ezért a megírása érzelmileg nehéz volt. Bár a téma egy fájdalmas lelki utazás, egy történet arról miként ér le a mélybe Dávid, és onnan hogyan próbál felkapaszkodni, mégis igyekeztem nem érfelvágósan elmesélni ezt a harcot. Dávid is azt vallja: az élethez kell egy kis humorérzék.

Mit tart a regény legfontosabb tanulságának?

Hiszem, hogy minden gyermek alapvető joga szerető és stabil családi környezetbe születni, ahol szülei egyformán és örömmel várják az érkezését.

Hogyan fogadta a közönség a regényt? Kapott már visszajelzéseket, amelyek különösen megérintették? – Ha már van visszajelzés előolvasó stb.

Többen írták, hogy nem tudták letenni, mert a történet arra sarakallja az olvasót, hogy haladjon a következő fejezetre. Mások szerint a téma nehézsége ellenére is könnyen olvasható, de mégsem felszínes, és sok gondolatot felvet. Valaki szerint a regény megfilmesítve is ütős lenne.

Dávid karaktere rendkívül összetett. Hogyan dolgozta ki a személyiségét és a motivációit?

Mint írtam Dávid nem egy makulátlan jellem. Ő az a tipikus korsó, aki addig járt a kútra amíg jól össze nem tört. Bár ő a hűtlen a szerelmi háromszögben, de a történet egészét nézve ő az átvert is. Vagyis egyszerre bűnös és áldozat.

Tervez-e folytatást írni, amely tovább viszi Dávid történetét?

Igen. Ennek a történetnek még nincs vége.

Dolgozik most valamilyen új projekten vagy könyvön?

Igen. Hamarosan kész a 2. regényem, A modellmunka.

Milyen tanácsot adna azoknak, akik most kezdenek írással foglalkozni?

Ne adják fel az álmaikat. Írjanak sokat, és legyenek kitartóak. Egy jó és sikeres regényhez két dolog biztosan kell: 1. egy jó sztori. 2. egy jó stílus.

És még egy tanács: ha valaki hozzákezd az íráshoz, akkor tekintse azt napi feladatnak. Írjon minden nap. Lehet, hogy lesznek olyan napok amikor csak egy-két oldal jön össze, de a könyvvel minden nap foglalkozni kell.