A magyar irodalom történetének rövid, tömör és olvasmányos összefoglalását találjuk az Anno Kiadó két kötetes kiadványában. A kiadó célja: kiszűrni "azokat az ideológiai, esztétikummal ellentétes nézőpontokat", amelyek hazánkban az 1980-as évek előtti időszak irodalomtörténetírását jellemezték, s reális képet adni a két világháború közötti időszak irodalmáról is.
Az első kötet a kezdetektől, tehát a "törzsi szervezetben élő magyarság kultúrájától" a Nyugatot megelőző időszakig külön nagy fejezetekbe foglalja a középkor, a reneszánsz, a barokk és a felvilágosodás korának irodalmát. A századforduló íróinak, költőinek önálló fejezetben tárgyalt munkásságát a 2. kötetben A Nyugat és nagy nemzedékei fejezet folytatja. Az urbánus és népies törekvések közötti ellentmondásokat, legjelentősebb képviselőik bemutatását a mai prózairodalom és a mai magyar líra rövid és tömör elemzése követi.
Nagyon rövid, vázlatosnak tekinthető képet kapunk a 20. század magyar drámairodalmáról. A határainkon túli magyar irodalomból is csak a legfontosabbnak tartott irányzatokat és szerzőket ismerhetjük meg a kiadványból, amelyet kötetenkénti korrekt tartalomjegyzékkel látott el a szerkesztő, és amelyet segédletként ajánlunk iskolai tanulmányokhoz, illetve ismereteink felújításához.